Posjet ljetnikovcu Gundulić
Autor: Marina Kljunak Čuikin, 3. 4. 2019.

U ponedjeljak su drugaši u sklopu terenske izvanučioničke nastave posjetili ljetnikovac Gundulić u Gružu s prof.Marijom Milošević Nodilo i Marinom Kljunak Čuikin, knjižničarkom, koja je i inicirala ovaj posjet. Susretljivošću Marka Sjekavice, potomka vlasničke obitelji, zavirili smo na imanje koje se krije iza visokog zida Gruške obale na domaku place.

Renesansni ljetnikovac Gundulić sagradio je Ivan Marinov Gundulić 1527. kao statusni simbol svog staleža i načina življenja u 16 st. Nakon Gundulića i brojnih konflikata oko nasljedstva, imanje prelazi u posjed obitelji Pucić, zatim Tadić pa Birirmiša. Na koncu, ljetnikovac postaje vlasništvo obitelji Frana Kesterčanek, pradjeda i prabake Marka Sjekavice s majčine strane. Zdanje je to koje iza svojih zidova krije bogatu prošlost. Unutar ograđenog prostora površine oko 4000 m2, oblikovani su terasasti vrtovi sa šetnicama u renesansnom stilu bujne mediteranske vegetacije. Na polukružnom ukrašenom visokom ulazu nalaze se isklesani grbovi Gundulića. U impozantnoj saloči u prizemlju nailazimo na ljepotu arhitektonskog  sklada, kao i na gornjem katu. U dijelu kuće i danas živi Markova baka(94). Vrlo upečatljiv primjerak nekadašnjeg stila življenja dubrovačkog plemstva od 16 st. pa do novijeg doba, u kojem Markova prabaka i njezina prijateljica otvaraju ljekarnu na početku 20 st. na današnjem dijelu Gruške place unutar nekadašnjeg Orsana. Boravak mnogih imena u kući čiji u životi isprepleteni s vlasnicima kuće, poput Iva Vojnovića, Ivana Meštrovića, Branka Gavelle, Koste Spajića i dr. ostavili su trag: brojne umjetnine, pokućstvo iz svakodnevnog života, namještaj svjedoče o jednom vremenu vrijednom dubokog poštovanja. Učenici su od domaćina Marka čuli o prošlosti imanja i obitelji, obišli vanjski vrt, taracu glorijet, kapelicu sv. Ivana, kao i stražnji dio vrta. Pijanistica Martina Šendo odsvirala nam je djelić Rahmanjinove Elegije u salonu na koncertnom obiteljskom klaviru i tako pridonijela ugođaju.

Zahvaljujemo Marku Sjekavici na ukazanom gostoprimstvu i otvaranju vrata svog doma.

Fotografije možete pogledati FOTO-galeriji.