Umjetnička škola Luke Sorkočevića Dubrovnik - biografija
Autor: Maro Krile, 26. 6. 2009.

Određeni oblici javnog glazbenog obrazovanja u Dubrovniku, datiraju iz devetnaestog stoljeća (podučavanje glazbe u učiteljskoj školi). Između dva svjetska rata, djelovale su dvije privatne glazbene škole (Paule Begović, te Helene i Eduarda Křenek) ; potom glazbeni tečaj Dubrovačke filharmonije, te glazbeni pedagog, zborovođa, dirigent i skladatelj Čeh Josef Vlach-Vrtický.

1935.godine Vlach-Vrtický predao je Dubrovačkom kurorkestru nacrt statuta i plan nastave glazbene škole, no ista je uspostavljena tek 1940. godine kada je (prema obavijesti u časopisu «Dubrava») Banovina Hrvatska u svom proračunu osigurala novac za školu, u kojoj je (prema vijestima u časopisu «Hrvatska») «ispit zrelosti» u travnju 1944.godine polagala prva generacija njenih polaznika.

Kao datum kontinuiranog nastavka rada tadašnje Muzičke škole uzima se 27. travanj 1945. godine.

Školske godine 1991. / 92. pored dotadašnjeg isključivo glazbenog obrazovanja, na školi započinje svoje obrazovanje i prva generacija učenika na baletnom odjelu.

Odlukom Skupštine općine Dubrovnik od 17. studenog 1992.godine, dotadašnja Muzička škola prerasta u Umjetničku školu Luke Sorkočevića Dubrovnik, čija je djelatnost obrazovanje učenika osnovnoškolske dobi po programima za osnovne / glazbene i baletne škole /, odgoj i obrazovanje učenika srednjoškolske dobi po programima za srednje glazbene i baletne škole, te škole primijenjenih umjetnosti. Djelatnost Umjetnicke škole Luke Sorkočevića Dubrovnik je i rad s djecom predškolskog uzrasta kroz predškolski glazbeni i baletni kutić.

Školske godine 1993./94. svoje obrazovanje započinje i prva generacija učenika srednjoškolske dobi u programu primijenjenih umjetnosti – smjer: slikarski dizajner.

Školske godine 1997./98. svoje je srednjoškolsko obrazovanje započela, i uspješno završila, za sada jedina generacija polaznica klasičnog baleta.

Škola se nalazi u zgradi bivšeg samostana Sv. Katarine – reda časnih sestara Benediktinki, u ulici Josipa Jurja Strossmayera (prije ulica Sv.Katarine).

Nakon katastrofalnog potresa koji je zadesio jug Hrvatske, 15. travnja 1979.godine, u kojemu je stradao i objekt današnje Umjetničke škole, isti je obnavljan dvije godine, u periodu od 1982. do 1984.godine, te od tada škola raspolaže s 21 učionicom za indiviualnu nastavu, 2 baletne dvorane, 8 učionica za skupnu nastavu, koncertnom dvoranom, zbornicom, prostorima uprave, nototekom i fonotekom, te velikim parkovnim prostorom u kojemu se redovito održavaju dramske i glazbene priredbe Dubrovačkog ljetnog festivala.