Recitatorski turnir sv. Vlaho
Autor: DŽIVO BRČIĆ, 6. 2. 2016.

Recitatorski turnir učenika dubrovačkih srednjih škola, posvećen sv. Vlahu, održan je u petak, 5. veljače, u dvorani Ivana Pavla II. u Dubrovniku, te su se ovim činom i dubrovački srednjoškolci uključili u obilježavanje 1700. obljetnice mučeničke smrti sv. Vlaha.

Prvo mjesto stručnog žirija osvojila je Lidija Brajčić iz Biskupijske klasične gimnazija pjesmom Luka Paljetka „Tihi noćni razgovor tete Ane s njezinim i našim Parcem sv. Vlahom“, drugo mjesto Antonela Đuraš iz Obrtničke i tehničke škole s istom pjesmom, te treće mjesto Katarina Handabaka iz Gimnazije Dubrovnik tekstom Iva Vojnovića „Hvala ti, sv. Vlaho“.

Prvo mjesto učeničkog žirija osvojila je već nagrađena Antonela Đuraš, drugo mjesto Luka Kovač iz Pomorsko-tehničke škole pjesmom Maria Nardellija „Festa sv. Vlaha“, dok su treće mjesto podijelile već nagrađena Lidija Brajčić te iz Turističke i ugostiteljske škole Klaudija Putica pjesmom Luka Paljetka „Tihi noćni razgovor tete Ane s njezinim i našim Parcem sv. Vlahom“.

Nagrade je učenicima uručio generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. dr. Petar Palić koji je tom prilikom prenio pozdrave dubrovačkog biskupa mons. Mate Uzinića, te zahvalio svim sudionicima. „Kao što je sv. Vlaho bio dio života ovih ljudi čije ste vi pjesme čitali, želio bih da sve to postane i dio vašeg života i sve nas prati njegov zagovor“, zaključio je mons. Palić.

Osim nagrađenih, nastupilo je još 12 učenika. Iz Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića pjesmu je recitirala Anamarija Jelić (D. Tadijanović: Pjesanca u čast sv. Vlahu u Dubrovniku), iz Ekonomske i trgovačke škole Vanessa Kamić (N. Kučar: Svetom Vlahu) i Dolores Martić (nepoznati autor: Hvala ti, Vlaho naš), iz Gimnazije Dubrovnik Antonia Stanković (N. Kučar: Pod Goricom sv. Vlaha), iz Medicinske škole Laura Klešković (I. Jerković, Festa, jedna u životu) i Josip Markić (N. Kučar: Sveti Vlaho), iz Pomorsko-tehničke škole Marijo Obrovac (N. Kučar: Sveti Vlaho i ), iz Privatne gimnazije Niko Arapović (V. Škurla: O svetom Vlahu) i Adriana Kilibarda (M. Grazio: Vapaj svetome Vlahu), iz Turističke i ugostiteljske škole Nikolina Mihaica (N. Kučar: Svetom Vlahu), iz Umjetničke škole Luke Sorkočevića Ivana Blažević (M. Nardelli: Festa sv. Vlaha) i Ana Roko (J. Fiamengo, Dubrovačka proljeća).

Iz svake od devet dubrovačkih srednjih škola natjecalo se po dvoje učenika, a također iz svake škole po 10 učenika je bilo u ulozi žirija, te je to bio učenički žiri od čak 90 učenika. Stručni žiri je bio u sljedećem sastavu: rektor crkve sv. Vlaha mons. Toma Lučić, te dvije profesorice hrvatskog jezika i književnosti: Milka Macan i Ivana Obradović.

U glazbenom dijelu večeri nastupila su tri učenika Umjetničke škole: Jakov Varezić za saksofonom, Jakov Sekula za violinom, a Antun Milinović za klavijaturama, dok je vokalnom izvedbom sudjelovala Mara Margaretić iz Ekonomske i trgovačke škole. Programu su nazočili i ovogodišnji festanjuli Zvonimir Cetinić i Ante Pavlović.

Moderator večeri je bio dr. Joško Mikuš. Program je održan u organizaciji Katehetskog ured i Vijeća za katehizaciju i novu evangelizaciju Dubrovačke biskupije.

Fotografije možete pogledati na poveznici Foto-galerija!